Energetická infrastruktura měst
03.11.2016 08:13
Jak uvádí analýza zveřejněná konzultační firmou Arup na kongresu v tureckém Istanbulu, bude podle odhadů v roce 2050 žít 66% světové populace ve městech. K roku 2060 se předpokládá až 70% populace. V rámci EU ale již dnes žije více než 70 % obyvatel ve městech. Zároveň budou velká města dominovat stále víc také, pokud jde o spotřebu energie. Analýzy předpokládají, že v roce 2060 bude ve městech oproti současnosti spotřeba minimálně dvojnásobná. Dnešní výstavba energetické infrastuktury a zejména inženýrské sítě nejsou ale na takové "zahušťování" ve městech připravené. Část odborníků se stále více snaží orientovat na "čistou" energii a "smart" řešení. To však ale nejde bez dostatečné podpory "velké" energetiky, která při nedostatku "čisté energie" zajistí náhradní dodávku. Těmto řešením však musí také odpovídat i výše investic do technické infrastruktury. V rámci odborné diskuze tak často zaznívají názory, jaká investice do distribuční soustavy je oprávněná a zda faktická potřeba střednědobého rozvoje není podfinancovaná nebo naopak?
P odle odhadů více než polovina oby-vatel celého světa žije ve městech. Přitom právě na ně připadá více než 50 % celosvětové spotřeby energií a zároveň také produkují minimálně 40 % emisí skleníkových plynů. Největší podíl na tom nese silniční doprava a vytápění budov, což bude bezesporu pokračovat, protože světová populace nadále roste a stejný trend se očekává i v souvislosti s velkými městy.
Podle odhadů v nich bude v roce 2050 žít 66 % světové populace a tento počet ještě vzroste do roku 2060 na 70 %. Zároveň budou velká města dominovat stále víc také, pokud jde o spotřebu energie. Analýzy předpokládají, že v roce 2060 bude ve městech oproti současnosti spotřeba minimálně dvojnásobná. Proto se velká města budou muset začít orientovat stále více na „čistou“ energii. Ne do budoucna, ale kvůli budoucnosti, to znamená již dnes.P odle odhadů více než polovina oby-vatel celého světa žije ve městech. Přitom právě na ně připadá více než 50 % celosvětové spotřeby energií a zároveň také produkují minimálně 40 % emisí skleníkových plynů. Největší podíl na tom nese silniční doprava a vytápění budov, což bude bezesporu pokračovat, protože světová populace nadále roste a stejný trend se očekává i v souvislosti s velkými městy.
Podle odhadů v nich bude v roce 2050 žít 66 % světové populace a tento počet ještě vzroste do roku 2060 na 70 %. Zároveň budou velká města dominovat stále víc také, pokud jde o spotřebu energie. Analýzy předpokládají, že v roce 2060 bude ve městech oproti současnosti spotřeba minimálně dvojnásobná. Proto se velká města budou muset začít orientovat stále více na „čistou“ energii. Ne do budoucna, ale kvůli budoucnosti, to znamená již dnes.
Zpět